Szkło z natury jest materiałem kruchym. Hartowanie jest procesem termicznym wzmacniającym strukturę szkła, co pozwala zastosować szkło wszędzie tam, gdzie narażone jest ono na odziaływanie siły.
Szkło hartowane jest szkłem bezpiecznym – po rozbiciu rozpada się na małe cząstki o tępych krawędziach. Szkło hartowane, w zależności od zastosowanej technologii i wymagań Klienta może być produkowane w wersji:
Szkło hartowane może być wykonane w wersji szkła zespolonego i laminowanego w dowolnej konfiguracji.
Hartowanie szkła polega na ogrzaniu tafli szklanych do temperatury około 700 st. Celsjusza i schłodzeniu zimnym powietrzem. Dodatkowym efektem hartowania jest uzyskanie przez szkło cech bezpieczeństwa. Hartowane szkło ma bardzo twarde powierzchnie zewnętrzne i „miękki” rdzeń. Powstałe w wyniku tego naprężenia w strukturze szkła powodują w czasie rozbicia rozpadnięcie się tafli szklanej na niewielkie kawałki o tępych krawędziach.
Hartowaniu może być poddane szkło typu float, barwione w masie, szkło z powłokami jak i szkło ornamentowe, dzięki czemu zwiększa się wytrzymałość i odporność na uderzenia. Takie szkło ma zwiększoną wytrzymałość nie tylko na czynniki mechaniczne, ale i naprężenia związane ze zmianami temperatury powierzchni.
Szkło hartowane ma zastosowanie w meblach, drzwiach szklanych, ścianach szklanych stałych i ruchomych, fasadach, kabinach prysznicowych, sprzęcie AGD.
Świetnie trafiłeś! Mając przeszło 30 lat doświadczenia możemy z przekonaniem zapewnić, że doskonale znamy się na szkle!
©2024 - Pan-Szklarz Buczkowski